rafaluk
Świstaky
Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 369
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 5 razy Ostrzeżeń: 4/5 Skąd: z dupy kurde
|
Wysłany: Pią 17:22, 09 Mar 2007 Temat postu: Jakość |
|
|
Na świecie istnieje wiele rodzajów jakości. Najważniejszą i oczywiście najbardziej popularną ze wszystkich (piszę o polskich) jest Henkel. Każdy go zna z wielu reklam pod pseudonimem: "Jakość firmy Henkel".
A tu cytat z pewnej strony:
Cytat: |
Celem (...) jest przybliżenie czytelnikowi współczesnej wizji jakości. Jakości, która nie skupia się już tylko na produkcie finalnym, ale na całym procesie jego wytwarzania. Przeglądając tę witrynę możesz zapoznać się z podstawowymi pojęciami, metodami i narzędziami, dzięki którym kształtuje się jakość. (...) |
Prawda nie ma to jak jakość. Ale jakość musi naprawdę być dobra, żeby była, a jak jest dobra, dostaje znaczek jakości. Zazwyczaj jest to żałosny znaczek jakości Q.
Po prostu jakość. Tak jakość. Jakość... Jak to Platon powiedział:
"Jakość jest to pewien stopień doskonałości".
Jest to chyba najlepsze określenie jakości.
Jakością może być np. Genia, ale oprócz Genii, są inne określenia, np.:
Cytat: |
Definicje jakości stworzono też na potrzeby norm jakościowych, w których stwierdzano, iż jakość to:
"…ogół cech i właściwości wyrobu lub usługi, które decydują o zdolności wyrobu lub usługi do zaspokajania stwierdzonych i przewidywanych potrzeb"
"…stopień, w jakim zbiór inherentnych cech spełnia wymagania"
|
Kolejny cytat:
Cytat: |
Trudno jest zdefiniować pojęcia jakości. Dla każdego z nas może ono znaczyć zupełnie co innego. Stworzenia definicji podejmowało się wielu ekspertów w tej dziedzinie. Każdy z nich widział tę kwestię nieco inaczej. Wg niektórych jakość, to:
"...stopień jednorodności i niezawodności wyrobu przy możliwie niskich kosztach i maksymalnym dopasowaniu do wymagań rynku." (W.E. Deming)
"...zgodność z wymaganiami" (P.B. Crossy).
"...wszystko co można poprawić" (Masaaki Imai) |
Za pierwszą historyczną wzmiankę na temat jakości uznać można zapis z Kodeksu Hammurabiego, powstałego ok. 1792-1750 p.n.e. Regulacje w nim zawarte przewidywały kary dla budowniczych popełniających błędy jakościowe w swej pracy. Według kodeksu budowniczy, którego budowla zawaliła się (gdyż jakość była niedostateczna) i spowodowała śmierć właściciela, sam musiał zapłacić za to życiem. Mamy tu więc do czynienia z zasadą odpowiedzialności za produkt.
Innym, mniej eksponowanym, niemniej ważnym społecznym aspektem jakości jest jakość życia. Jest to subiektywna ocena jednostki wynikająca z porównań parametrów dotyczących jej życia.
J.M. Levine i K.L. Moreland zaproponowali model w którym obiektami porównywanymi są: "ja" - "inny" - "grupa", a porównania wykonywane są w kontekście społecznym: "wewnątrz grupy" - "między grupami" i w kontekście czasowym: "teraz" - "w przeszłości" - "w przyszłości". Wybór wariantu jest na ogół reakcją na jakąś zaszłość, która zwraca uwagę jednostki na obiekt odniesienia i skłania do dokonania porównań. Wynik porównania jest silnie uzależniony od samoświadomości jednostki i nie zawsze jest zgodny z oceną "innych", szczególnie jeśli porównanie "ja"-"ja" odnosi się do zamiarów, a porównanie "inni"-"ja" ocenia rzeczywiste dokonania.
Wskaźnik Jakości Życia
Wskaźnik Jakości Życia to wskaźnik, opracowany przez brytyjski tygodnik The Economist dla odzwierciedlenia poziomu życia i satysfakcji życiowej w poszczególnych krajach w bardziej adekwatny sposób niż przy użyciu tradycyjnych metod (wskaźnika wzrostu PKB lub poziomu PKB na 1 mieszkańca).
Cytat ze strony tygodnika: The Economist Intelligence Unit opracował nowy wskaźnik “quality of life”, oparty na unikatowej metodologii, która łączy rezultaty ankietowania subiektywnej satysfakcji życiowej z obiektywnymi czynnikami jakości życia w różnych państwach.
Parametry jakości życia oraz mierniki użyte do przedstawienia tych parametrów to:
1. Sytuacja materialna - PKB na 1 osobę w USD, przy zachowaniu parytetu siły nabywczej.
2. Zdrowie - oczekiwana długość życia, w latach.
3. Stabilność polityczna i bezpieczeństwo - ocena stabilności politycznej i bezpieczeństwa.
4. Życie rodzinne - wskaźnik rozwodów (na 1000 mieszkańców), wyrażony w skali od 1 (najniższy wskaźnik rozwodów) do 5 (najwyższy).
5. Życie wspólnotowe - zmienna ta otrzymuje wartość 1, jeśli kraj ma wysoki wskaźnik uczęszczania do kościoła albo członkostwa w związkach zawodowych; w przeciwnym razie zero.Survey
6. Klimat i geografia - szerokość geograficzna, dla rozróżnienia między klimatami gorącym i zimnym.
7. Bezpieczeństwo zatrudnienia - stopa bezrobocia, w %.
8. Wolność polityczna - przeciętne wskaźniki wolności politycznych i praw obywatelskich. Skala od 1 (całkowicie wolny) do 7 (bez wolności).
9. Równość płci - proporcje przeciętnych zarobków mężczyzn i kobiet, ostatnie dostępne dane.
Ale co dam jakość tak na prawdę (chodzi o własne wyroby) oprócz dobrego wręcz żałosnego znaczka jakości Q?
Teraz pytanie, czy mogę ten znaczek zamieścić tu legalnie?
www.pcvb.gov.pl napisał: | Znak jakości "Q" jest zastrzeżonym na rzecz PCBC S.A. znakiem, który może być przyznawany wyrobom krajowym i zagranicznym produkowanym seryjnie, charakteryzującym się ponadstandardową jakością, walorami użytkowymi, zdrowotnymi oraz spełniającym wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania i ochrony środowiska. |
Tak wygląda certyfikat, który dostalibyśmy za zdobycie znaczka Q:
Podsumowując:
Jakość.
Uffff....
Post został pochwalony 0 razy
|
|