Forum Batusz.fora.pl v. 1.90 Strona Główna Batusz.fora.pl v. 1.90
Under construction
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jakość

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Batusz.fora.pl v. 1.90 Strona Główna -> Spadówa Drączek!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafaluk
Świstaky



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 369
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 4/5
Skąd: z dupy kurde

PostWysłany: Pią 17:22, 09 Mar 2007    Temat postu: Jakość

Na świecie istnieje wiele rodzajów jakości. Najważniejszą i oczywiście najbardziej popularną ze wszystkich (piszę o polskich) jest Henkel. Każdy go zna z wielu reklam pod pseudonimem: "Jakość firmy Henkel".



A tu cytat z pewnej strony:

Cytat:

Celem (...) jest przybliżenie czytelnikowi współczesnej wizji jakości. Jakości, która nie skupia się już tylko na produkcie finalnym, ale na całym procesie jego wytwarzania. Przeglądając tę witrynę możesz zapoznać się z podstawowymi pojęciami, metodami i narzędziami, dzięki którym kształtuje się jakość. (...)



Prawda nie ma to jak jakość. Ale jakość musi naprawdę być dobra, żeby była, a jak jest dobra, dostaje znaczek jakości. Zazwyczaj jest to żałosny znaczek jakości Q.



Po prostu jakość. Tak jakość. Jakość... Jak to Platon powiedział:

"Jakość jest to pewien stopień doskonałości".


Jest to chyba najlepsze określenie jakości.

Jakością może być np. Genia, ale oprócz Genii, są inne określenia, np.:

Cytat:

Definicje jakości stworzono też na potrzeby norm jakościowych, w których stwierdzano, iż jakość to:

"…ogół cech i właściwości wyrobu lub usługi, które decydują o zdolności wyrobu lub usługi do zaspokajania stwierdzonych i przewidywanych potrzeb"

"…stopień, w jakim zbiór inherentnych cech spełnia wymagania"




Kolejny cytat:

Cytat:

Trudno jest zdefiniować pojęcia jakości. Dla każdego z nas może ono znaczyć zupełnie co innego. Stworzenia definicji podejmowało się wielu ekspertów w tej dziedzinie. Każdy z nich widział tę kwestię nieco inaczej. Wg niektórych jakość, to:

"...stopień jednorodności i niezawodności wyrobu przy możliwie niskich kosztach i maksymalnym dopasowaniu do wymagań rynku." (W.E. Deming)

"...zgodność z wymaganiami" (P.B. Crossy).

"...wszystko co można poprawić" (Masaaki Imai)


Za pierwszą historyczną wzmiankę na temat jakości uznać można zapis z Kodeksu Hammurabiego, powstałego ok. 1792-1750 p.n.e. Regulacje w nim zawarte przewidywały kary dla budowniczych popełniających błędy jakościowe w swej pracy. Według kodeksu budowniczy, którego budowla zawaliła się (gdyż jakość była niedostateczna) i spowodowała śmierć właściciela, sam musiał zapłacić za to życiem. Mamy tu więc do czynienia z zasadą odpowiedzialności za produkt.


Innym, mniej eksponowanym, niemniej ważnym społecznym aspektem jakości jest jakość życia. Jest to subiektywna ocena jednostki wynikająca z porównań parametrów dotyczących jej życia.

J.M. Levine i K.L. Moreland zaproponowali model w którym obiektami porównywanymi są: "ja" - "inny" - "grupa", a porównania wykonywane są w kontekście społecznym: "wewnątrz grupy" - "między grupami" i w kontekście czasowym: "teraz" - "w przeszłości" - "w przyszłości". Wybór wariantu jest na ogół reakcją na jakąś zaszłość, która zwraca uwagę jednostki na obiekt odniesienia i skłania do dokonania porównań. Wynik porównania jest silnie uzależniony od samoświadomości jednostki i nie zawsze jest zgodny z oceną "innych", szczególnie jeśli porównanie "ja"-"ja" odnosi się do zamiarów, a porównanie "inni"-"ja" ocenia rzeczywiste dokonania.



Wskaźnik Jakości Życia


Wskaźnik Jakości Życia to wskaźnik, opracowany przez brytyjski tygodnik The Economist dla odzwierciedlenia poziomu życia i satysfakcji życiowej w poszczególnych krajach w bardziej adekwatny sposób niż przy użyciu tradycyjnych metod (wskaźnika wzrostu PKB lub poziomu PKB na 1 mieszkańca).

Cytat ze strony tygodnika: The Economist Intelligence Unit opracował nowy wskaźnik “quality of life”, oparty na unikatowej metodologii, która łączy rezultaty ankietowania subiektywnej satysfakcji życiowej z obiektywnymi czynnikami jakości życia w różnych państwach.

Parametry jakości życia oraz mierniki użyte do przedstawienia tych parametrów to:

1. Sytuacja materialna - PKB na 1 osobę w USD, przy zachowaniu parytetu siły nabywczej.
2. Zdrowie - oczekiwana długość życia, w latach.
3. Stabilność polityczna i bezpieczeństwo - ocena stabilności politycznej i bezpieczeństwa.
4. Życie rodzinne - wskaźnik rozwodów (na 1000 mieszkańców), wyrażony w skali od 1 (najniższy wskaźnik rozwodów) do 5 (najwyższy).
5. Życie wspólnotowe - zmienna ta otrzymuje wartość 1, jeśli kraj ma wysoki wskaźnik uczęszczania do kościoła albo członkostwa w związkach zawodowych; w przeciwnym razie zero.Survey
6. Klimat i geografia - szerokość geograficzna, dla rozróżnienia między klimatami gorącym i zimnym.
7. Bezpieczeństwo zatrudnienia - stopa bezrobocia, w %.
8. Wolność polityczna - przeciętne wskaźniki wolności politycznych i praw obywatelskich. Skala od 1 (całkowicie wolny) do 7 (bez wolności).
9. Równość płci - proporcje przeciętnych zarobków mężczyzn i kobiet, ostatnie dostępne dane.



Ale co dam jakość tak na prawdę (chodzi o własne wyroby) oprócz dobrego wręcz żałosnego znaczka jakości Q?



Teraz pytanie, czy mogę ten znaczek zamieścić tu legalnie?

www.pcvb.gov.pl napisał:
Znak jakości "Q" jest zastrzeżonym na rzecz PCBC S.A. znakiem, który może być przyznawany wyrobom krajowym i zagranicznym produkowanym seryjnie, charakteryzującym się ponadstandardową jakością, walorami użytkowymi, zdrowotnymi oraz spełniającym wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania i ochrony środowiska.





Tak wygląda certyfikat, który dostalibyśmy za zdobycie znaczka Q:




Podsumowując:

Jakość.

Uffff....


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Batusz.fora.pl v. 1.90 Strona Główna -> Spadówa Drączek! Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin